Mostenirea imobilului

11 december 2018 89

Dupa decesul parintilor (conform testamentului eu si sora suntem mostenitori), eu am pregatit actele pentru intrare in mostenire si am ajuns la etapa semnarii cotei-parti la notar. Sora nu s-a prezentat. As putea eu sa obtin certificatul de mostenire a partii mele, separat de sora?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Elena,
Sigur ca puteți. Mai mult ca atât, notarul de fapt este obligat să vă elibereze certificatul de moștenitor, iar cu acest act deja mergeți la instituțiile respective și înregistrați dreptul de proprietate asupra cotei părți ce vi se cuvine.

12 december 2018