Mostenirea unui bun care este obiectul unui proces privind partajarea averii sotilor

25 august 2022 47

Buna ziua! Parintii au construit o casa, dar au divortat in 2018. In prezent, dosarul privind partajarea averii (inclusiv casa mentionata) este pe rol la instanta. Recent, mama a decedat. Cum putem obtine, eu si fratele, mostenirea mamei, daca biroul notarial a spus ca nu mai fac acte de mostenire?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
Notarul nu poate să nu mai deschidă dosare succesorale, situația e de altă natură, atît timp cît este pe rol în instanța de judecată un dosar de partaj, acesta va constitui temei ca dosarul succesoral să nu poată fi închis pînă la definitivarea partajului, ce poate dura și ani... mai detaliat la rînd.
Totuși, pentru a putea reprezenta interesele mamei defuncte, aveți nevoie de certificatul de calitate de moștenitor pe care puteți obține doar după deschiderea dosarului succesoral, așa că identificați un alt notar.

26 august 2022