Mostenitor rezervatar

27 february 2019 61

Buna ziua. Am asa o intrebare: am acceptat mostenirea, insa notarul mi-a spus ca este testament, unde mama a donat toata mostenirea surorii mele. Tot notarul mi-a spus ca eu am dreptul la o cota parte ca mostenitor rezervatar si mi-a zis sa ma duc sa cer eliberarea certificatului de mostenitor. Nu m-am dus pentru ca nu am putut; acum cand am sunat, notarul mi-a zis ca nu mai am dreptul la mostenire pentru ca a expirat termenu de eliberare a certificatului de mostenitor si i-a transmis tota averea surorii. E corect asa?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Ana,

În dependență motivul care a determinat imposibilitatea de a vă adresa la notar în termen ați putea solicita prelungirea termenului de acceptare și totodată anularea certificatului de moștenitor al surorii Dvs. După care se va lua în considerație și cotata parte ce vi se cuvine dvs.

01 march 2019