Motiv de recurs

06 august 2016 39

Daca in hotarirea judecatoreasca pe art. 179 Cod Civil s-a decis numai sanctiunea, in timp ce acest articol in mod expres prevede sanctiunea si demolarea. Vreau sa fac un recurs si stau in dubii la art 466 CC. Care ar fi motivul cel mai potrivit in acest caz?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Salut Tatiana,
Cel mai indicat temei pentru recurs in cazul Dvs este cel stabilit la art. 466 lit. g) din Codul Contraventional - s-au aplicat sancţiuni în alte limite decît cele prevăzute de lege sau nu corespund faptei săvîrşite sau persoanei contravenientului.
Demolarea, alaturi de amenda, este si ea o sanctiune.

08 august 2016