Может ли банк вносить изменения в подписанном договоре?

15 march 2020 107

Взяли кредит по Prima Casa на определённый срок и определённую суму (4.900 лей еж. мес на 20 лет) и такая сумма была до определённого момента. Вдруг мне сообщают из банка что моя ставка повышается на 1% и мне придётся платить больше на 500 лей (5.400). Законно ли это? Может ли банк так поступать, если обе стороны должны придерживаться тех правил которые были изначально подписаны в документах. Объясните доходчиво пожалуйста.

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Bună ziua Denis,

Trebuie de studiat prevederile contractuale. Însă din practică deseori este prevăzută clauza prin care Banca își rezervă dreptul să modifice rata dobânzii cu notificarea obligatorie a debitorului.

Conform Codului Civil, creditorul nu poate modifica în mod unilateral mărimea dobînzii decît în cazurile prevăzute de lege sau de contract.... mai detaliat În cazul cînd contractul prevede dreptul băncii sau a organizației de creditare nebancară de a modifica în mod unilateral mărimea dobînzii, aceasta se va efectua în funcţie de rata de bază a Băncii Naţionale, de rata inflaţiei şi de evoluţia pieţei financiare bancare și nebancare, ţinîndu-se cont de principiul echităţii.

Creditorul îl va anunţa în scris pe debitor despre modificarea mărimii dobînzii cu cel puţin 10 zile înainte de modificare. Mărimea nouă a dobînzii se va aplica la soldul, existent la data modificării, al creditului.

15 march 2020
  • Legal consultant

Pentru o consultație mai detaliată vă sunt la dispoziție.

15 march 2020