Munca si respectarea convingerilor religioase

07 september 2021 16

Buna ziua. Am vorbit cu directoarea unei scoli de stat, la care vreau sa ma angajez ca profesor. Am spus ca sambata, potrivit convingerilor religioase, nu pot lucra. Mi s-a spus ca sambata nu e zi lucratoare, insa daca se intampla sa fie lucratoare ca zi inlocuitoare, atunci sunt obligat sa ma prezint. Doresc sa stiu daca legislatia imi apara dreptul de a practica credinta, inclusiv in aceat context?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna dl. Marin, în Codul muncii nu este prevăzut o așa chestiune, DVS trebue să activați conform contractul încheiat între DVS și administrația școli. DVS sunteți în drept să modificați contractul, conform viziunei DVS, dar o să fie o problemă dacă o să accepte administrația.

10 september 2021