N-ai permis si s-a produs un accident

23 september 2019 72

Daca n-ai permis, dar esti inscris in contractul de asigurare si ti se intampla un accident, compania de asigurari va achita pagubrlr?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
va achita, însă ulterior persoana fără permis, vinovată în accident, va fi obligată să compenseze plata făcută de compania de asigurări, în condiția acțiunii de regres.
art. 29 lit. c) persoana răspunzătoare de producerea accidentului care conducea autovehiculul fără permis de conducere sau cu încălcarea regulilor privind permisul de conducere;... mai detaliat Legea RCA MD

27 september 2019