N-am achitat ratele la credite de 3 luni

08 april 2021 41

Am 3 credite, din care unul la bancă şi nu am achitat ratele de 3 luni, din motiv că n-am fost plătit la serviciu. Acum m-am eliberat de la acel serviciu şi tot nu m-au plătit. Au crescut penalităţi mari. Creditorii spun că o să fiu dat în judecată. Ce se poate întâmpla mai departe?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Buna ziua,

Pe platforma noastră puteți găsi o sumedenie de răspunsuri cu privire la întrebări similare de la diferiți juriști, avocați etc cu care va veți putea informa.

Pe scurt. Se obține hotărârea de încasare a datoriei iar creditorul ulterior poate deschide o procedura de executare pentru încasarea forțată a restantelor... mai detaliat de la Dvs prin aplicarea măsurilor asiguratorii (sechestre, interdicții etc)

09 april 2021