Ne-au dat afara de unde inchiriam

29 may 2019 31

Buna ziua. Am fost dati afara de unde inchiriam apartamentul deja de 2 ani din cauza unor datorii. Stapanul nu a dorit sa astepte pana la salariu ca sa ne achitam cu el. Ne-a dat afara noaptea cu copil mic, a spus ca avem la dispozitie 5 minute - noi am reusit sa ne luam numai cele necesare. Nu a trecut mult timp si el o dat camera in chirie altor persoane. Hainele noastre le-a scos din casa, acolo avem bani si ceva din aur. Ce putem face in situatia noastra?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
ați avut încheiat un contract de locațiune? dacă nu, situația este dificilă, deoarece nu aveți temei de a solicita careva reconpense/pagube atît timp cît nu puteți proba existența unei legături între dumneavoastră și proprietarul imobilului.
Dacă doriți să îi faceți puțin zile fripte, puteți denunța fapta, or banii obținuți pentru... mai detaliat chirie urmau a fi impozați, astfel va fi efectuat un control. Totuși nu cred că vă va scăpa.

29 may 2019