Neachitarea concediului de catre angajator

08 october 2020 65

Buna ziua. Am lucrat 2 ani si jumatate la o institutie privata. Pe timpul starii de urgenta, angajatorul ne-a impus sa scriem concediu din cont propriu. De curand am demisionat, dar in aceasta perioada mi-au ramas zile nefolosite de concediu platit. La cererea mea repetata de a-mi achitazilele respective conform nomenclatorului si codului muncii, angajatorul invoca diferite pretexte stupide si nu mi le achita. Consultati-ma, va rog, la cine ma pot adresa pentru a solutiona problema mentionata. Multumesc anticipat!

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Advocate

Depuneți o plîngere la Inspectoratul de Stat al Muncii ism.gov.md

09 october 2020