Neachitarea pensiei alimentare

08 september 2021 140

Buna ziua. Fostul soț nu achita pensia alimentara. Din luna decembrie 2020 și până acum nu a achitat nimic. Îmi spune intr-una ca nu are bani de unde sa achite. Unde trebuie sa ma adresez și care e procedura? El e convins că nu îi poate face nimeni nimic și îmi spune mereu că nu e obligat sa achite ceva, chiar dacă a fost chemat în judecată. Va continua tot așa sau totuși pot cumva să-l oblig să achite pensia pentru cei 2 copii?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Urmează de aflat dacă este deschisă o procedură de executare sau nu, deoarece în cazul în care nu există vă puteți adresa unui executor pentru aplicarea măsurilor asiguratorii și încasarea silită a banilor în beneficiul dvs iar în cazul în care există deschisă procedura și acesta nu achita, ar... mai detaliat fi necesar de înaintat o cerere în adresa executorului de solicitat aplicarea măsurilor care nu au fost epuizate pe parcurs cum ar fi sechestre sau interdicții.

09 september 2021