Neachitarea ratelor

07 november 2022 165

Bună ziua! Am luate 3 credite și nu am mai achitat ratele de 3 luni, din motiv că am pierdut locul de muncă. Am fost sunată de executorul judecătoresc. Ce se poate întâmpla? Executorul nu mi-a oferit detalii, doar mi-a zis că va lansa colectarea forțată a datoriei. Ce pot face în acest caz? Ce drepturi am eu în această situație sau cum pot remedia situatia?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Buna Gabriele,eu vă propun să apelați la viberul de pe telefonul +37368669950 și noi vom discuta.

08 november 2022
  • Advocate

citește legea dată LEGE Nr. 202
din 12-07-2013
privind contractele de credit pentru consumatori dacă te-a sunat executorul judecătoresc, asta înseamnă că deja există hotărâri judecătorești...........dar, cel mai probabil, te-a sunat colectori sau cum se mai numesc ei..........te eschivezi sau negociază........legea... mai detaliat de mai sus te protejează în multe feluri.......

08 november 2022