Недвижимость

04 december 2021 35

Здравствуйте. Недвижимость оформлена на пополам. Второго собственника нету три года, подали в розыск. Через какое время можно переоформить недвижимость?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Привет Лилия, оформления недвижимость можно после того как вы получите ответа из полиции, все зависит от них. Выесните как обстойт дело у них.

04 december 2021
Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Nu e așa ușor, și raspunsul poliției nu o sa va schimbe situația chiar de il declară disparut, totuși decedat se declară doar prin instanța de judecată.
Daca coproprietarul e rudă, puteți solicita declararea acestuia decedat, apoi sa moșteniți daca aveți acest drept cu respectarea gradelor de rudenie.
Daca coproprietarul nu are... mai detaliat moștenitori, de moștenit va moșteni statul, astfel veți putea răscumpăra cota de la stat, problema e ca la moment nu lucrează mecanismul de rascumparare.
In asemenea cazuri mai bine de studiat situația, deoarece sunt alte oportunități.

05 december 2021