Neexecutarea contractului

23 december 2019 46

Bună ziua. În luna octombrie 2019, eu ca persoană fizică am semnat un contract cu un SRL să îmi producă și să îmi instaleze uși de interior în apartament. Am stabilit o dată limită de executare și am achitat un avans. Compania p\n[ acum nu și-a executat obligațiile și nici nu indic[ motivele sau alt termen de executare. Ce pot solicita suplimentar de la ei dacă în contract este prevăzută o penalitate, dar foarte mică. Mulțumesc foarte mult!

Jurist comments 1

Adrian Oprea
  • Advocate

Buna ziua,

Transmiteți SRL-ului o notificare prin care să solicitați eecutarea benvolă a obligației contractuale ce rezulta din contractul nr. X din XX.XX.XXXX.

Prin aceeași notificare rezervați-vă dreptul de a acționa societatea în instanță de judecată și atenționați că vor avea de suportat cheltuieli de judecată, de asistență juridică, penalități contractuale... mai detaliat etc.

În cazul în care vă ignoră, nu aveți decât să vă adresați în instanță.

24 december 2019