Neînțelegere cu chiriașul

05 july 2020 21

Buna ziua. Avem contract de închiriere pe 12 luni. După 4 luni, chiriașul decide sa plece cerând gajul înapoi care conform contractului, trebuie returnat la expirarea contractului. Acum chiriașul nu mai vrea sa achite, spunând că rămâne sa trăiască încă o lună din gaj și apoi pleaca, cu ceea ce noi nu suntem de acord. Cum ar trebui să procedăm corect in acest caz? Va mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Zinaida, bună ziua!

În dependență de prevederile contractului Locatorul poate sau nu reține acea sumă pentru rezoluțiunea anticipată a contractului!

Este necesară studierea actelor și declarațiilor ambelor Părți.

Succes.

06 july 2020