Neînțelegeri cu restaurantul

27 july 2019 43

În luna decembrie am început să căutăm un restaurant pentru a face nuntă în luna august. I-am întrebat la ce preț sunt meniurile și mi-a răspuns că de la 600 de lei. Prețul ne-a convenit, dar nu am concretizat cât anume va fi. Le-am dat arvuna și am făcut contract în acea lună. Acum când am venit la restaurant să alegem meniul, administratoarea ne-a spus că meniurile trebuie să înceapă de la 850 de lei, că este luna august, sunt mai multe nunți și că prețul unui meniu trebuie sa fie mai mare de 850 de lei. Nu suntem multumiți de așa sumă pentru că nu ne-a anunțat atunci în luna decembrie, puteam să alegem alt restaurant. Meniul până la urma este de 885 de lei, dar dorim să mai micșorăm, dar nu ne-a permis din motiv că nu are de unde să scadă 3.500 de lei. Noi vrem ca meniul să nu depășească 750-800 de lei. Este vreo posibilitate să ajungem la suma dorită sau sunt puține șanse? Vă mulțumesc!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Dacă ați semnat un contract cu restaurantul, urmează a studia contractul pentru a vă putea oferi detalii, dacă, contractul prevede careva abateri, atunci sunteți în drept de a renunța și solicita restituirea sumei,
Totul ține doar de contract, arătațil unui jurist dacă nu vă clarificați desinestătător.

29 july 2019