Nerespectarea obligatiilor si lezarea drepturilor copilului si ale celuilalt parinte

15 march 2018 103

Bună ziua. Spuneti-mi, va rog, cum poate fi rezolvata problema data: mama nu permite copilului sa plece in vacanta, sau sa vorbeasca la telefon cu tata, invocînd fel de fel de motive. Parintii divortati, custodia comună, cu domiciliul la mama. Se poate stabili prin instanta concret cate zile si cand copilul va sta cu tata, avand în vedere că tatăl lucrează peste hotare si de facto, revine in tara de 2 ori pe an, a cate circa o luna? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua!
În asemenea caz dacă tatăl dorește să viziteze copilul, iar mama creează careva impedimente, tatăl urmează să se adreseze la Autoritatea tutelară care este competenta sa stabilească graficul de întrevederi cu exactitate (în care zile și între care ore).
Partea care nu este de acord cu acest grafic poate să-l... mai detaliat conteste în instanța de judecată care va avea drepturi sa admită și să modifice graficul
sau sa respingă acțiunea.

15 march 2018