Notarul a vandut un teren neprivatizat

27 october 2021 94

Buna ziua. In 1999 un notar a vandut un teren pomicol care nu a fost inregistrat in registrul bunurilor imobile? Se poate de tras la raspundere cumva notarul? Si cum de privatizat acum acel teren in baza contractului de vanzare-cumparare care a fost intocmit atunci?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Pina a ajunge sa atacam persoana, ar fi cazul de studiat pachetul de documente.
Notarul nu vinde nici nu cumpară, el perfecteaza contractul de vinzare in baza actelor prezentate de parți pe proprie răspundere, in 1999 nu existau platforme electronice de verificare a informației, toata fiind furnizata exclusiv de parți pe... mai detaliat format de hîrtie.
Daca există o neregulă, actele pot fi contestate și anulate prin hotărârea judecătorească, iar terenul transmis catre APL pentru licitație și vinzare.
Privatizarea este procedura de cumpărare de la stat, in rest vorbim de vînzare clasică.
Urmează a fi studiate actele.

28 october 2021
Nicolae Marian
  • Advocate

În ceea ce privește răspunderea notarului gândesc că șanse nu prea sunt pentru că intervine prescripția. În parte legată de privatizare, urmează a fi demonstrată repartiția lotului de teren în favoarea Dvs și ulterior este oportun de examinat care sunt condițiile de privatizare a lotului respectiv.

28 october 2021