Notificare privind amenzi venita de la executorul judecatoresc

19 october 2022 36

Buna ziua. Am primit o notificare de la executor precum ca am de achitat 10 amenzi aplicate in perioada 2019-2020. Care este termenul de prescriptie a acestor amenzi, avand in vedere ca citatia a fost primita in luna octombrie 2022? Cum sa procedez legal in aceasta situatie?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua.
Potrivit Codului Contravențional,
Articolul 30. Prescripția răspunderii contravenționale
(1) Prescripția înlătură răspunderea contravențională.
(2) Termenul general de prescripție a răspunderii contravenționale este de un an.
(10) Termenul de prescripție a punerii în executare a sancțiunii contravenționale este de un an, calculat din data la care decizia sau hotărîrea prin care aceasta... mai detaliat a fost aplicată a rămas definitivă.
Potrivit Codului de executare
Articolul 17. Întreruperea termenului de prescripţie pentru prezentarea documentului executoriu spre executare
(1) Termenul de prescripţie pentru prezentarea documentului executoriu spre executare se întrerupe:
a) prin intentarea procedurii de executare;

Respectiv la cazul dumneavoastră, termenul de prescripție este:
- un an din momentul săvârșirii pentru întocmirea procesului verbal cu privire la contravenție și a deciziei (hotărîrii) contravenţionale.

- un an pentru a pune în executare sancțiunea aplicată.
În cazul intentării procedurii de executare termenul de prescripție se suspendă.

Verificați la executor cînd au fost întocmite deciziile contravenționale și calculați deja termenul de un an pentru intentarea procedurii de executare silită.

24 october 2022