Nr. de inmatriculare straine

01 february 2020 239

Detin automobil inregistrat in Anglia, care a fost introdusaa in tara de sotia mea cu permis RO. Are deja mai mult de 180 zile pe teritoriul Moldovei, vinieta e achitata cu 1€ pe zi. Am fost oprit de politia rutiera fiind la volan si am fost avertizat ca nu am dreptul sa conduc, ci doar persoana care a introdus masina in tara. Este adevarat?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Dat fii d faptul că auto a fost introdus în țară de un nerezident, are un alt regim vamal și rezultă că auto urmează a fi condus doar de nerezident.
Sigur, nu este identificat temi pentru obiecțiile poliției, ori auto poate fi condus de oricare persoana.

15 may 2020