Nu a fost emisa factura

18 april 2021 21

Avem un contract incheiat intre persoane juridice, achitarea a avut loc prin transfer bancar, dar nu a fost emisa factura. Cum se ia la evidenta aceasta cheltuiala?

Jurist comments 1

Gheorghe Iudin
  • Advocate

Buna ziua.
Aceasta sumă stă pe blinaț ca avans, deci în evidență suma este înregistrată drept creanță.
Serviciul primit sau marfa primită nu îl puteți ”închide” cu creanța pe avans deoarece documentul primar care permite acest lucru este anume factura.
Eventual, puteți lăsa suma așa pînă expriră termenul de prescipție și... mai detaliat să casați creanța. Însă casarea crenței nu reprezintă o cheltuială dedctiilă, deci din punct de vedere tehnic veți avea un venit din care veți achita impozit 12%.
Dar dacă veți face operațiunea în an cu pierdere, puteți casa fără consecințe fiscale :)
Insa problema trebuie pusa mai larg: s-a prestat serviciul sau s-a livrat marfa?
Dvs in acest caz inseamna ca aveti un serviciu sau marfa neluata la evidență?

Cu resepct,
Gheorghe Iudin

19 april 2021