Nu am achitat o amenda pentru o bataie

28 september 2020 147

Mi-a fost aplicata o amenda pentru ca am fost implicat intr-o bataie cu cativa prieteni. Nu am achitat amenda. Pot lasa la vama o declaratie/amgajament ca o voi achita mai tarziu?

Jurist comments 1

Rodica Jereghi
  • Legal consultant

Bună
Nu puteţi lăsa la vamă aşa declaraţii deoarece serviciul vamal nu se ocupă cu colectarea datoriilor. Trebuie să vă adresaţi executorului judecătoresc la acre a ajuns titlul executoriu la executare şi cu el să vă înţelegeţi referitor la achitare.

29 september 2020