Nu am rambursat imprumutul luat de la o companie de creditare

06 june 2021 182

Buna ziua. Am luat cu imprumut o suma de bani de la o companiie de creditare si nu am rambursat imprumutul. Creditorul mi-a trimis cateva avertizari sa achit, iar acum mi-a trimis o notificare ca ma actioneaza in judecata. La ce sa ma astept, cum sa procedez in asa caz?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Accesați sistemul de cautare a platformei si o sa gasiți sute de intrebari si raspunsuri la acest capitol.

09 june 2021
  • Legal consultant

Buna ziua Petru,

Trebuie sa pregătiți o aparare puternica in judecata. Ma refer in acest caz de contestarea sumelor solicitate de companie de creditare. Foarte des sumele solicitate sunt abuzive si ilegale, respectiv pot fi anulate in cadrul procesului judiciar. (clauza penala; clauzele abuzive etc.)

In asa mod o sa puteti... mai detaliat diminua suma datorata. Insa oricum o sa fiti obligat sa platiti o anumita suma conform contractului de credit.

14 june 2021