Nu am rambursat un credit

23 december 2019 208

Am luat un credit de la o companie de creditare, nu am achitat 2 luni si m-au dat in judecata. Care sunt consecințele?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Advocate

Buna ziua,

Veți fi supus la plata datoriei, penalităților, cheltuielilor de judecată și la caz cele de asistență juridică ulterior veți fi înaintat la executorul judecătoresc care va aplica față de dvs diferite măsuri de asigurare pentru recuperarea silite a restanțelor în caz că dvs amiabil nu veți achita.

24 december 2019
  • Legal consultant

Bună ziua Ana,

În instanță puteți reduce substanțial datoria prin reducerea penalităților abuzive. Trebuie de analizat dosarul și contractul pentru a depista clauzele abuzive.

24 december 2019