Nu-l pot scrie pe tatăl adevărat în certificatul de naștere al copilului

05 august 2019 49

Când am născut, eram în căsătorie cu alt om, divorțul a fost finalizat peste 2 luni. M-au impus să-l scriu pe fostul soț în certificatul de naștere al copilului. Cu fostul soț nu ne-am văzut de 4 ani, nu este cetățean al Republicii Moldova și nu este în tara. El a făcut divorțul în Germania și am acceptat aici în Moldova prin judecata. Apoi eu aici am făcut divorțul. Nu pot sa dau de el nicicum ca să scrie refuzul și ca nu-i al lui copilul. Ce fac în acest caz?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua!

Adresați-vă cu o cerere de chemare în judecată privind contestarea și constatarea paternității în instanța de judecată din raza domiciliului tatălui biologic al copiilor, dar atrageți tatăl biologic în calitate de intervinient.
Efectuați testul ADN pana a va adresa în instanța de judecată și anexati raportul la cerere.
O eventuală hotărâre... mai detaliat judecătorească care va stabili cine este tatăl va permite sa efectuați modificările respective.

Succes.

06 august 2019