Nu mi-a fost livrat la domiciliu carnetul de muncă de la angajator

06 april 2017 41

Daca am solicitat carnetul de muncă sa-mi fie livrat la domiciliu si nu l-am primit (a trecut o lună deja), atunci unde ma adresez?

Jurist comments 1

Viorica Chirnicinii
  • Paralegal

Buna ziua, Max. Conform HG nr.1449 din 24.12.2007 La încetarea contractului individual de muncă încheiat cu salariatul, unitatea este obligată să-i elibereze acestuia carnetul de muncă în ziua eliberării, efectuînd înscrierea de eliberare în modul stabilit. Expedierea carnetului de muncă prin poştă se permite numai în cazul în care unitatea... mai detaliat are consimţămîntul în scris al salariatului sau reprezentantului său legal.
Dacă eliberarea carnetului de muncă este reţinută din vina angajatorului, salariatului i se plăteşte salariul mediu pentru tot timpul absenţei forţate de la lucru, cauzate de imposibilitatea angajării la altă unitate după eliberarea din serviciu din motivul lipsei carnetului de muncă.

06 april 2017