Nu mi-au fost achitati toti banii la eliberarea din serviciu

13 january 2021 58

Buna ziua. Vreau sa scriu o plangere la inspectia muncii. M-am elibetat din functie dupa ce am lucrat oficial un an si trei luni la o cafenea. La eliberare, nu mi-a fost achitata o suma de bani care se achita cand pleci, suplimentar la salariu. Am dreptate? Ma va ajuta inspectia muncii?

Jurist comments 1

M P
  • Legal consultant

Bună ziua Tatiana.

Suplimentar la salariu, de regulă, la demisie, se achită concediul de odihnă anual nefolosit.
Dacă ați avut zile de concediu nefolosit, atunci angajatorul era obligat să le achite.
Dacă totuși pe parcursul anului ați beneficiat de aceste zile, atunci nu are cum să fie achitate.

Suplimentar, verificați clauzele contractului individual... mai detaliat de muncă, poate aveți în vedere alte plăți la salariu care au fost stabilite de comun acord.

Succes.

13 january 2021