Nu-mi platesc pentru munca prestata

28 october 2020 84

Buna ziua! Eu am lucrat la constructii, unde am fost invitat de o cunostinta, care incasa de la beneficiarul lucrarilor inclusiv plata pentru lucrul meu. Când am plecat de la lucru, a ramas sa-mi dea inca 15.000 lei. Deja de doua luni sun, caut, scriu ca sa-mi plateasca banii lucrati. Clientul zice zice ca a dat toti banii persoanei care m-a luat la lucru. Persoana vizata, insa, nu-mi raspunde. Contract n-am. Pot cumva sa recuperez legal banii?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Mergeți direct la Inspectoratul Muncii si depuneti o plingere, urmind a fi investigat cazul, inclusiv posibil incasare de penalități.

29 october 2020