Nu pot obține certificatul de divorț pentru că nu am viză de reședință

28 september 2021 11

Bună ziua. După divorț, foștii socri mi-au retras viza de reședință pe care o aveam în imobilul deținut de aceștia. De 3 ani sunt stabilit în alta țară. Recent am făcut o procură pe numele unui prieten ca să ridice certificatul de divorț. La oficiul de stare civilă, însă, au refuzat să elibereze certificatul solicitat din motiv că nu am viză de reședință și buletinul mi-a fost anulat. Cum este posibil așa ceva? Eu nu am unde să-mi fac viză de reședință în Moldova, pentru că nu am pe nimeni. Ce să fac? Ajutați-mă, va rog!

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna dl. Ion, eu vă propun să eșiți pe saitul Agenția Serviciul Public, la rubrica ” programare online ”, cu problema DVS, ei trebue să vă comunice cum să procedați . Mai încercați să-l rugați pe cunoscut la care ați apelat cu procura să vă pună la evidență.

28 september 2021