Nu pot porni o constructie pentru ca planul urbanistic al satului este in proces de elaborare

16 december 2022 30

Buna ziua. Recent am devenit proprietarul unui teren pentru constructie in intravilanul unei comune. Doresc sa construiesc pe acel teren un spatiu comercial, insa primaria mi-a comunicat ca nu pot sa-mi elibereze Certificat de Urbanism din cauza ca acea comuna nu are Planul Urbanistic, care este la etapa de elaborare deja de cativa ani. Arihitectul raionului m-a anuntat ca niciun proiect de constructie nu va fi autorizat pana cand comuna nu va avea Plan de Urbanism aprobat de institutiile responsabile. Ce pot face in acesta situatie? Va multumesc anticipat.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna Ion, dacă ai primit un răspuns oficial de la arhitectorul raionului și de la primărie, iești în drept să te adresezi în istanța de judecată pentru a obliga conducerea raionului să intesifice lucru cu Planul Urbanism.

17 december 2022