Nu pot sa achit costul studiilor abandonate

13 april 2021 19

Am învățat un an la buget si acum vreau sa abandonez studiile, dar trebuie sa achit aproximativ 10.000 lei. Daca nu achit acesti bani, pot sa ma inchida in pușcărie? Chiar daca ma dau in judecata, oricum nu am cum sa achit asa suma, poate peste jumatate de an reusesc sa strang atâția bani.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Buna ziua,

Acestea sint relații civile prin urmare pușcăria nu-și are locul in speța.

Pentru a evita o acțiune in potriva Dvs in judecată ce va impune mai multe cheltuieli negociați cu instituția un acord cu privire la plata sumei respective intr-o anumită perioada de timp pe rate explicându-le ca nu... mai detaliat aveți suma la moment, de notat este ca instituția nu este obligată accepte negocierea și poate solicita încasarea silită prin adresarea in judecată.

14 april 2021