Nu primesc salariul timp de 5 luni

23 february 2021 30

Lucrez bucatar si nu am primit salariul pe ultimele 5 luni (octombrie, noiembrie, decembrie, ianuarie si februarie). Noi, angajatii, ne plangem sefului ca avem nevoie sa ne fie achitate restantele la salariu, dupa care directorul localului ne spune ca trebuie sa-i intelegem pentru ca nu au venituri si ne promite ca aceste restante vor fi lichidate. Ce putem face in aceasta situatie? Cum putem sa primim salariile care nu ne-au fost platite pe parcursul a 5 luni? Multumesc anticipat
.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna dl. Mihail, e o situație stupidă, încercați să apelați la Inspectoratul de Stat al muncii ( mun. Chișinău, str. M. Costin 17/2 ), ei pot să întocmească un proces verbal asupra derectorulu, dar cu aceasta n-o să apară banii. Poate mai aveți și sindicate, nu cred, dar încercați să-i... mai detaliat implicați.

24 february 2021