Nu putem perfecta certificatul de deces pentru o ruda decedata acum 2 ani

22 october 2020 66

Buna ziua! Vă rog mult să mă ajutați cu un sfat. După decesul unei rude nu a fost perfectat certificatul de deces, De la deces au trecut 2 ani, La moment nu putem deschide moștenirea fără certificat de deces. La ASP ne-au comunicat că nu elibereaza certificat. Ce putem face? Mulțumesc

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Un motiv a fost enunțat?
Cel puțin copii decedatului au drept de a solicita certificatul.
Daca e in teritoriu, incercați sa obțineți informații de la primărie.

23 october 2020