Nu putem scapa de handicapaţi

08 april 2019 41

Bună ziua! Ma scuzaţi de deranj. Cu intrebarea mea deja nici nu mai ştiu unde sa ma adresez. Mama mea ingrijeste de doi maturi handicapaţi, unul de 29 ani altul 20 de ani, are tutela asupra lor. De patru ani incearca sa îi dea undeva, dar primarul din sat şi asistenta sociala nu vor so ajute. Handicapaţii sunt foarte agresivi. Spuneti-mi, vă rog, se poate de rezolvat asa problema? Sau poate imi spuneţi unde sa ma adresez?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Alexandra

Nu „handicapați” ci persoane în privința cărora s-a instituit tutela/curatel/măsuri de ocrotire judiciară.

În iunie 2017 au fost aprobate modificări la Codul civil astfel încât prin modificările operate s-a decis ca din 02 iunie 2018 sunt anulate toate hotărârile judecătorești privind declararea ca fiind incapabilă a persoanei, iar în privința... mai detaliat acestora urmează a fi instituite măsuri de ocrotire, după caz.

Urmează să aduceți la cunoștința organelor de drept și a autorității tutelare faptul că aceste persoane sunt fără îngrijire în virtutea faptului că măsurile anterioare au fost anulate de drept prin efectul legii.
Totodată, dacă persoanele sunt agresive în raport cu mama Dvs și/sau alți membri ai familiei apelați la Poliție, iar aceștia ar urma să se preocupe de ei în continuare împreună cu autoritatea publică locală.

Succes.

09 april 2019