Nu se achită salariul

07 april 2023 29

Bună ziua! Activez ca vânzător la un magazin non-stop la o stație de benzinărie, în ture de 24 de ore, începând din 1 februarie. Până acum nu am primit niciun salariu. Lucrez cu contract și mă poartă cu vorba de pe azi pe mâine că vor achita salariul. Deja e a treia luna si eu n-am primit salariu nici pe prima lună. Nu știu ce să fac și unde să mă adresez. Ce pot face în acest caz?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua Carolina.
Adresaţivă la Inspectoratul de Stat al Muncii.
Turele de 24 ore în legislaţia muncii sunt de principiu interzise. maximum se permite 12 ore.
Dumneavoastră dacă munciţi doar 2 zile pe săptămînă (2*24=48 ore) depăşiţi cu 8 ore durata normală a timpului de muncă respectiv angajatorul ar urma să achite în... mai detaliat cuantum dublu aceste perioade + munca de noapte se achită diferit... adresaţivă la Inspectoratul muncii şi totodată solicitaţi de la angajator bodînda şi penalitatea de întîrziere.
Codul muncii prevede
Articolul 330. Obligaţia angajatorului de a repara prejudiciul cauzat persoanei ca rezultat al privării ilegale de posibilitatea de a munci
(2) În caz de reţinere, din vina angajatorului, a salariului (art.142), a indemnizaţiei de concediu (art.117), a plăţilor în caz de eliberare (art.143) sau a altor plăţi (art.123, 124, 127, 139, 186, art. 225 alin. (8) etc.) cuvenite salariatului, acestuia i se plătesc suplimentar, pentru fiecare zi de întîrziere, 0,3 la sută din suma neplătită în termen.

09 april 2023