Nu sunt casatorit, dar am un copil cu partenera mea

06 march 2019 31

Nu sunt casatorit, dar am un copil cu partenera mea. In certificatul de nastere nu sunt inscris ca tata. Pot cumva sa demonstrez paternitatea copilului? As vrea sa mi dati un sfat cum sa procedez. Din anumite motive nu am reusit sa oficiem casatoria. Copilul are 10 luni, in certificatul de nastere tata nu este indicat.

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
Va apropiați la oficiul de stare civila și depuneți declarație în acest sens.
Articol 47 alin 5 codul familiei
(5) Paternitatea copilului născut în afara căsătoriei poate fi recunoscută de către tatăl său printr-o declaraţie comună a acestuia şi a mamei copilului, depusă la organul de stare civilă.

06 march 2019

Multumesc

06 march 2019