Nu suntem căsătoriți, dar avem un copil

17 july 2021 29

Buna! Nu suntem căsătoriți, dar avem un copil care poarta numele tatalui. Mai avem certuri uneori și mi-e frica că o să-mi ia copilul. Ce pot sa fac în situația asta? Trebuie sa fac vreun document cu tatăl copilului in caz ca o sa vreau să-l iau pe copil peste hotare, sau că ne despărțim. Nu vreau sa se ajunga la litigii.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna d-na Ana, DVS sunteți în drept să apelați în instanță pentru a stabili cu cine să rămînă copilul cu mama sau tata. Concomitenten în aceiaș cerere să fie indicat, ca instanța să vă permită să eșiți din țară cu copilul, mai sunt și alte niansuri. DVS pouteți apela la... mai detaliat viberul meu sau la telefonul meu 068669950 și noi v-om discuta mai amănunțit.

19 july 2021