Nu vom putea pleca la munca peste hotare?

19 august 2021 651

Buna ziua. Soțul meu are credite neachitate la cateva companii nebancare. Din cauza pandemiei, nu am putut să achitam, plus la asta avem un copil de 6 luni. Ne suna colectorii și ne amenință că nu vom putea pleca la munca peste hotare. E posibil că din cauza creditelor neachitate sa avem probleme la vamă și să nu putem pleca în altă țară?

Jurist comments 2

Irina Clepalo
  • Legal consultant

Buna ziua,
Nu luați în considerații ce zic colectorii sunt expuneri false. Nu veți avea probleme la vamă și veți putea părăsi hotarele țării liber. Colectorii nu au nici o împuternicire de a vă pune interdicții de a părăsi hotarele țării.
Succese.

20 august 2021
  • Legal consultant

Buna d-na Loredana, colectorii sunt niște foști polițiști, care mereu amenință oamenii, datornici, ei sunt obraznici, amenințările lor sun ilegale. Puteți să-i trimiteți în pelea marinescu.

20 august 2021