Nu vreau sa fac serviciul militar obligatoriu

07 december 2021 103

Buna ziua. Nu vreau sa fac serviciul militar obligatoriu. Ce pot face ca sa nu merg la armata?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună,

Este o obligație impusă de stat unde dorința persoanei de nu a vrea reprezintă doar un moft, obligațiile sunt impuse pentru a fi respectate.

07 december 2021
Filip Rotaru
  • Legal consultant
  • Other violations

Buna ziua, colegul s-a expus un pic cam dur la intrebarea dvs, eu o sa fiu un pic mai moale))
Vedeti art 32 din LEGEA Nr. 1245 din 18-07-2002, daca nu intruniti conditiile din acest articol puteti opta pentru serviciul civil, care este la fel o alternativa buna.
Serviciu civil presupune... mai detaliat angajarea dvs la o institutie in baza unui contract pe termen determinat de 12 luni. In aceste 12 luni beneficiati de salariu in cuantum de 75% din salariul de functie.
Pentru a face serviciul civil urmeaza sa intocmiti o cerere in care sa invocati toate motivele care nu va permit efectuarea serviciului militar. Ulterior depunerii cererii comisia serviciului civil decide inrolarea in serviciul civil sau nu.
Va pot ajuta cu intocmirea cererii si toti pasii pe care urmeaza sa ii faceti, contactati-ma pe email filip.rotaru98@gmail.com

08 december 2021