Numărul cadastral a fost indicat cu greșeli în decizia consiliului local

26 july 2021 70

Bună ziua. Mama mea a cumpărat un teren pomicol, fiind membru al Intovarasirii pomicole. A perfectat toate actele, a făcut la notar contract de vanzare-cumpărare, este înregistrat tot la Cadastru. Mai târziu a venit chemare în judecată privind anularea deciziei consiliului local privind vânzarea lotului deoarece nu era trecut in registrul bunurilor imobile. Examinand decizia consiliului local, am constatat că în decizie este greșită o cifră, rezulta un alt lot. Judecata a anulat vânzarea lotului. Ce sa fac? Am privatizat terenul cu nr. cadastral care a fost înregistrat. Este contract de vânzare-cumpărare. Acesta va fi anulat? Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna,
Situația foarte penibilă, ar fi cazul sa contestați hotărârea instanței de fond.
Cel mai bine sa prezentati actele pentru consultate unui jurist/avocat, e problematic de a oferi un raspuns in lipsa unor acte, primordial ar fi să se studieze hotarîrea instanței pentru a identifica contradicțiile in raport cu situația descrisă.

28 july 2021