Numarul de inmatriculare

05 september 2021 43

Buna! Astazi am fos oprit de un echipaj de politie si mi-au facut o preintampinare ca numarul de inmatriculare este amplasat intr-o parte, dar nu la mijloc. As vrea sa aflu daca se permite sa circulez asa in continuare.

Jurist comments 1

  • Legal consultant
  • Other violations

Salutare Valentin,
Îţi ofer un răspuns din Proiectul Institutului Naţional de Standardizare SM 122

Cerinţe de montare
9.1 Pe fiecare autovehicul trebuie să fie prevăzute locuri pentru montarea următorului număr de plăci de
înmatriculare:
– două (din faţă şi din spate) – pentru toate categoriile de automobile;
– una (din spate) – pentru motociclete, mopede,... mai detaliat mototricicluri, cvadricicluri, remorci, tractoare, alte maşini şi mecanisme autopropulsate.

9.2 Plăcile de înmatriculare pentru autoturisme trebuie să fie montate pe axa de simetrie a autoturismului.
Pe alte autovehicule, plăcile de înmatriculare trebuie să fie montate pe axa de simetrie a autovehiculului sau pe partea stîngă de la axă în direcţia deplasării, cu condiţia respectării gabaritelor autovehiculului.
Locurile de montare a plăcilor de înmatriculare trebuie să fie alese astfel încît să excludă blocarea acestora cu elementele constructive ale autovehiculului, murdărirea plăcii de înmatriculare în timpul exploatării autovehiculului şi
dificultatea citirii.

Notă – De regulă, locurile de montare a plăcilor de înmatriculare sunt prevăzute de contrucţia autovehiculului.

9.3 Placa de înmatriculare din spate trebuie să fie montată astfel încît, pe timp de noapte, imaginea simbolurilor să fie vizibilă la o distanţă de minimum 20 m la iluminarea plăcii de înmatriculare a autovehiculului cu lanternele
de iluminare a plăcii, prevăzute de construcţia autovehiculului.

9.4 Nu se admite mascarea plăcii de înmatriculare cu sticlă organică sau cu alte materiale.

9.5 Plăcile de înmatriculare trebuie să fie montate astfel ca elementele de fixare să nu obtureze literele sau
cifrele, să nu afecteze lizibilitatea sau semnificaţia literelor sau cifrelor.

9.6 La montare, nu se admite curbarea sau modificarea planeităţii plăcilor de înmatriculare.

Mai multe detalii le găseşti în link-ul de mai jos :
https://www.google.md/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.standard.md/public/files/anunt/Anunt1/SM%2520122%2520final.pdf&ved=2ahUKEwjks_P30oDzAhWn-ioKHS2nDfYQFnoECAgQAQ&usg=AOvVaw1WrJZ0vZvO-oMQ3-kcEclr

15 september 2021