Numele de familie al copilului

03 december 2021 25

Buna ziua. Sunt căsătorită, dar avem nume de familie diferite. Copilul care se va naște, poate prelua numele de familie al meu (al mamei), fără să am acordul tatalui? Ce se întâmplă dacă decid singură numele și prenumele copilulului fără acordul tatălui? Suntem în proces de divorț, dar nu cred că se finalizează până la nașterea copilului. Ce se întâmplă dacă nu reușim să ajungem la un numitor comun?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Buna d-na Mihael, eu vă atenționez ce spune Codul familiei Articolul 55. Dreptul copilului la nume de familie şi prenume

(1) Copilul are dreptul la un nume de familie şi prenume.

(2) Copilul dobîndeşte numele de familie al părinţilor săi.

Dacă părinţii poartă nume de familie diferite, copilul va lua numele de familie... mai detaliat al tatălui sau al mamei, în baza acordului comun al acestora.

(3) Copilul va purta un prenume simplu sau unul compus din două prenume, potrivit voinţei ambilor părinţi.

(4) În caz de litigiu între părinţi privind numele de familie şi/sau prenumele copilului, decide autoritatea tutelară locală.

04 december 2021
Nicolae Marian
  • Advocate

Dacă sunteți căsătorită fără acordul tatălui copilul nu poate prelua numele Dvs
de familie.

05 december 2021