Numele de familie în registrul cadastral

30 may 2020 22

Bună ziua. Am procurat înainte de casătorie un apartament și am mostenit de la bunici o casă și un teren agricol. Toate aceste bunuri sunt înscrise în registrul cadastral pe numele de familie pe care îl aveam la naștere. Trebuie să schimb înregistrările la cadastru pe numele de familie pe care îl port după căsătorie? Nu voi avea probleme pe viitor? Multumesc!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Nu neapărat să faceți modificarea, pe viitor daca veți dori spre exemplu să vindeți, o sa prezentați certificatul de căsătorie sau oricare confirmare că ați schimbat datele inițiale.
În registru sunteți identificat inclusiv și în baza codului IDNP care nu se modifică.

30 may 2020