Numere de înmatriculare în contract diferite de cele indicate în certificatul de înmatriculare provizoriu

22 october 2022 29

Bună ziua. Am cumpărat un automobil de la o persoană fizică, care avea procură de la proprietar. La secția de înmatriculare am întocmit contract de vânzare-cumpărare în care a fost indicat nr. de pe plăcuțele precedente, iar în certificatul de înmatriculare provizoriu eliberat la sfârșitul procedurii a fost indicat nr. de pe plăcuțele noi (solicitate). Există vreun risc din cauza acestor date diferite? Mulțumiri anticipate.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
este o parte din procedură, la cumpărarea auto, în anumite condiții, numerele de înmatriculare se schimbă pe cele noi, oricum auto este identificat nu doar după număr de înmatriculare, așa că totul pare a fi normal.

03 november 2022