Numere straine

10 september 2020 528

Salut! Daca imi preschimb permisul moldovenesc in unul romanesc (iar pe verso permisului scrie codul tarii MD unde am dat examenul), in momentul in care intru cu o masina romaneasca pe teritoriul Republicii Moldova detinand acel permis si buletin romanesc, pot sta 2 ani in tara cu obligatia ca platesc la fiecare 180 de zile suma de 180 euro?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
din cîte cunosc, în baza permisului transcris, nu e posibil de a vă afla pe teritoriu MD mai mult de 180 zile.
Regula enunță că această posibilitate o au doar persoanele nerezidente, care au permis cît și acte de identitate a unei alte țări, astfel, dacă obțineți permis RO ca urmare... mai detaliat a examenelor din RO, atunci beneficiați de perioadă extinsă de aflare.
La caz, vă puteți consulta la direct cu reprezentanții Serviciului Vamal al RM

11 september 2020