Numere straine

07 july 2020 304

Buna. Am un automobil cu numere de Lituania, revizia tehnica e valabila pana în ianuarie 2022, vinieta e valabila, asigurarea moldoveneasca tot e valabila. Am verificat pe registru şi e indicat ca masina nu se afla în cautare, revizia e valabila, doar asigurarea LT nu e valabila. Am dreptul sa circul prin Moldova cu asigurare moldoveneasca?

Jurist comments 1

Cătălina Bîrsanu
  • Legal consultant

Bună ziua Andrei,

Conform Legii cu privire la asigurarea obligatorie de răspundere civilă pentru pagube produse de autovehicule, Art. 4(2), autovehicule înmatriculate în străinătate se consideră asigurate dacă sunt asigurate în conformitate cu respectiva lege (adică în Republic Moldova) ori posedă documente internaţionale de asigurare valabile în Republica Moldova. Astfel, întrucât... mai detaliat nu dispuneți de o asigurare din Lituania, ar trebui să vă faceți una în Republica Moldova pentru a putea circula cu autovehicolul Dvs pe teritoriul acesteia, întrucât aceasta constitutie o obligație legală.

Mult succes!

09 july 2020