O companie aeriana nu intoarce banii pentru cursa anulata

23 october 2020 20

O companie aeriana refuza sa ramburseze integral banii pentru zborul anulat, desi in termenii si conditiile acceptate la procurarea biletului este stipulat ca in cazul anularii zborului, banii se ramburseasa integral in decurs de 7 zile. Este vorba de cursa Milano-Chisinau din 03.07.20. Operatorii lor spun ca ramburseaza banii retinand o taxa de 50 euro, iar rambursarea o vor face in decurs de 90 de zile. Nu mi se pare corect sa opreasca taxa de 50 euro pentru zbor anulat si sa nu intoarca banii in decurs de 7 zile, Peste 90 de zile ei o sa gaseasca alt motiv pentru a nu intoarce banii. Cum trebuie sa procedez in cazul dat?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Advocate

1. Expediati o cerere prealabilă.
2. Depuneți o cerere de chemare în judecată, solicitați suplimentar o compensație, prejudiciu moral.

27 october 2020