O persoana a deschis portiera masinii si a inceput sa ma filmeze si sa ma provoace

02 march 2023 26

Buna ziua. Un conducator auto a creat pericol de accident in trafic. I-am facut observatie si am mers mai departe. Mai tarziu, acelasi sofer m-a ajuns din urma, a deschis portiera masinii mele si a inceput sa ma ameninte, filmandu-ma in acelasi timp. Ce pot face in acest caz?

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua. Dacă cunoaști datele persoanei și aveți careva probe despre cele întâmplate, puteți scrie o plîngere la poliție.

Articolul 354. Huliganismul nu prea grav (1) Huliganismul nu prea grav, adică acostarea jignitoare în locuri publice a persoanei fizice, alte acţiuni similare ce tulbură ordinea publică şi liniştea persoanei fizice, se... mai detaliat sancţionează cu amendă de la 6 la 30 de unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 20 la 60 de ore.

03 march 2023