O sa-mi aplice amenda, sau prima data se da avertisment?

09 february 2022 33

Buna ziua. Daca nu am nicio incalcare anterioara, o sa imi aplice amenda pentru ca nu am avut masca in transportul cu care veneam de la serviciu, sau e posibil sa se limiteze la avertisment?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna Maria, Codul contravențional prevede o așa ceva de avertisment, ar polițiștii sun instruiți să aplice amenzi. DVS sunteți în drept să contestați procesul verbal în instanță, unde să solicitați să fiți scutiți de pedeapsă, să fie aplicat față de dvs un avertisment.

10 february 2022