Obligativitatea vaccinării

22 february 2022 20

Bună ziua. Are drept angajatorul sa oblige învățătorii să se vaccineze? Exista asa ordin, document în temeiul căruia poți fi demis fiindcă nu ai administrat vaccinul? Dar medicul de familie să nu semneze ”Admis” în carnetul de munca dacă nu avem vaccinul? Mulțumesc.

Jurist comments 1

Olga Turcan
  • Advocate

Buna ziua, nici un cetățean nu poate fi obligat să se vaccineze, totodată și să fie eliberat din funcție pe acest motiv.
art. 86 din Codul Muncii prevede expres condițiile concedierii unui salariat, iar refuzul de la vaccinare nu se regăsește acolo.

Succes!

04 march 2022